Kurdský problém se opět ocitl na stole v nejžhavější agendě Evropské unie a Turecka. Tentokrát to nezpůsobily ani kurdské nepokoje na půdě EU, ani vojenské akce turecké armády proti separatistům na východě země. Stačilo jen, aby k „děravému“ italskému pobřeží přirazily lodě se stovkami Kurdů z Turecka, Iráku a Íránu, kteří se odevzdali do rukou pašeráků lidí. Příliv stovek kurdských uprchlíků, jenž narůstá od prosince, zatím nelze nazvat exodem, ale zprávy o přípravách ještě mohutnější vlny berou Unie i Turecko zřejmě vážně.

Za veškerý majetek

Schengenská dohoda o volném pohybu osob v rámci EU se nyní s problémem uprchlíků dostala pod drobnohled vládních činitelů Unie i policistů. Namísto jejího omezování však experti trvají na plném využití možností daných smlouvou, především v oblasti společného postupu proti zločinu. A zločin stojí i za právě diskutovaným problémem kurdských běženců.

Kurdští běženci podnikají cestu k lepšímu životu na Západě často až v nelidských podmínkách a platí za ni tisíce dolarů. Mnozí proto musí doma prodat veškerý majetek a upřít veškerou svou víru k nejisté budoucnosti. Kdo jsou tito lidé? Ekonomičtí uprchlíci, nebo pronásledovaní, kteří mají podle měřítek Unie právo na azyl? Očividně první i druzí.

Faktem zůstává, že během několika posledních let zmizelo z povrchu zemského na tři tisíce kurdských vesnic, jak to tvrdí sám bývalý turecký premiér Erbakan spolu s experty na kurdský problém. Faktem, uznávaným i…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte