MIROSLAV NOVÁK (45) studoval sociologii na FF UK. V roce 1977 emigroval do Švýcarska, kde vystudoval politickou sociologii na Univerzitě v Lausanne, poté pracoval jako asistent na katedře sociologie Ženevské univerzity. Jeho specializací je komparativní politická sociologie, zejména přechod k demokracii v zemích střední a východní Evropy, politické strany a stranické systémy. Jeho hlavní odbornou prací je francouzsky psaná kniha Od pražského jara k moskevskému jaru (1990). V loňském roce vydal v češtině knihu Systémy politických stran. Od roku 1990 přednáší na Fakultě sociálních věd UK a na univerzitě ve Fribourgu (Švýcarsko).

Někteří politologové se nechali po volbách slyšet, že po neúspěchu republikánů už není na pořadu dne otázka úpravy volebního systému.

S tím vůbec nesouhlasím, přestože výsledky voleb jsou mimořádně příznivé. Jak vidíte, i tak je obtížné sestavovat vládu, a není vůbec jisté, zda bude stabilní. Nějaké další předčasné volby nejsou vůbec vyloučené. Počítat s tím, že příští volby dopadnou stejně příznivě, je neodpovědné a nereálné.

Z čeho vycházíte?

V České republice má poměrný volební systém silnou tendenci svou poměrnost zvyšovat, což může tuto zemi přivést až k nehybnosti systému. Uvedu příklady z posledních trojích parlamentních voleb. V roce 1992 ve volbách do České národní rady získala bývalá koalice dohromady 42 procent voličských hlasů, a to dalo 52,5 procenta poslaneckých…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte