0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory28. 6. 199814 minut

Možná jsme mohli udělat víc

STANISLAV GROSS (28) vstoupil do ČSSD hned po listopadu 1989 a záhy se stal, jak sám říká, „voleným placeným“ aparátčíkem: ústředním tajemníkem a posléze předsedou Mladých sociálních demokratů. V roce 1992 byl zvolen poslancem a v roce 1995 předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Ve funkci byl potvrzen po volbách v roce 1996 i letos. Miloš Zeman o Grossovi mluví jako o „korunním princi“ ČSSD, který by měl jednou převzít vedení strany. Poslední průzkumy veřejného mínění ho pasovaly na druhého nejpopulárnějšího českého politika (za Petrou Buzkovou).S. Gross absolvoval dopravní průmyslovku a v současnosti studuje pražskou právnickou fakultu. Je ženatý, má půlroční dceru Denisu. Oblíbil si českou country (zejména písně Jana Nedvěda) a rád sleduje hokej i fotbal, který kdysi aktivně sám hrával.

Myslíte si, že se Miloši Zemanovi podaří sestavit vládu?

Reklama

Kategorické soudy jsou v této chvíli cestou na hodně tenký led. Spíše věřím, že je tady šance. Zda se to povede, či nikoli, to není v naší moci. O tom budou rozhodovat i jiní.

Kterým směrem vidíte největší šanci?

Největší šance je koalice s KDU-ČSL s - řekněme státotvornou - tolerancí ze strany Unie svobody.

S tím nesouhlasí předseda lidovců, který by chtěl Unii svobody (US) v koalici.

Respektuji to jako názor suverénní politické strany. Doufám ale, že se názory všech stran budou ještě vyvíjet. Kdyby se vyvíjet již neměly, jednání by neměla smysl.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc