pražského obchodního soudu skončilo další kolo letitého sporu mezi Českými dráhami a místní komunistickou partají. Za hádkou o sídlo Grebeníčkovy strany v centru hlavního města, které KSČM od drah koupila v květnu 1990, stojí jak velké peníze, tak nejzákladnější principy práva. Soudkyně Jana Broučková v současném stání rozhodla, že komunisté musí svou budovu vyklidit. Důvod? Přestože dráhy měly podle tehdejšího zákona nahlásit prodej domu úřadům, neučinily tak. Porušení zákona se jim ovšem bohatě vyplatilo: smlouva je totiž podle soudců tím pádem neplatná a dům - jehož hodnota mezitím mnohonásobně stoupla se má vrátit do majetku železnic.

Zpátky na začátek

„Radujeme se z tohoto výsledku,“ komentoval soudní rozhodnutí tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Kdo by se mu divil: palác v ulici Politických vězňů, který komunisté koupili před osmi lety za tehdy tržní cenu 52 milionů, má dnes podle střízlivých odhadů zhruba čtyřnásobnou hodnotu. „Zákon říká, že je to naše. Morální rozměr faktu, že lidé z tehdejšího vedení firmy to nenahlásili, je jiná věc,“ odpovídá Petr Šťáhlavský na otázku, jestli jeho podnik považuje za normální domáhat se už jednou prodané budovy jen proto, že sám porušil zákon. Podstata osm let staré pře tkví v tzv. zákonném opatření, které schválil federální parlament v srpnu 1990 v obavě před nekontrolovanými kšefty se státním majetkem. Dnes už dávno neplatná norma státním organizacím nařizovala, aby do konce října 1990…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

Martin Kontra
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte