Minulé úterý se čeští zákonodárci rozhodli postavit téměř polovinu zdejších středoškoláků mimo zákon. Stane se tak první den příštího roku: přesně tehdy totiž začnou platit novely „drogových“ zákonů, které v Česku zavádějí trestnost držení drogy v množství „větším než malém“. Od prvního ledna tedy každý, v jehož kapsách policie najde jinou drogu než cigarety či alkohol, riskuje potíže se zákonem.

Je to boom

Zákon prošel oběma parlamentními komorami už letos v březnu, ale prezident Havel jej odmítl podepsat: podle jeho názoru totiž přináší „ostrý vpád do lidských práv“. Poslanci ovšem Havlovo veto smetli ze stolu. Tradičně jednotný šik lidovců, komunistů a republikánů nečekaně narušil Libor Ambrozek z KDU. „V poslední době jsem mluvil s mladými lidmi, kteří chodí na studentské bohoslužby. Zjistil jsem, že někteří z nich mají zkušenosti s drogou,“ popisuje změnu svých názorů. „Vím, že jsou to slušní lidé, a došlo mi, že díky zákonu by mohli mít problémy s policií.“ Vzpouru mladého lidovce ale bohatě vyvážili noví přívrženci zákona z řad ODS a ČSSD. Jedním takovým je třeba Jiří Payne (ODS), který protidrogový zákon v prvním hlasování nepodporoval. „Vím o tom, že v pražských školách se běžně prodávají drogy. Neustále mi někdo volá, že to tak nesmíme nechat. Je před volbami, a i když je ten zákon špatný, něco jsme se současným stavem udělat museli,“ vysvětluje Payne upřímně svou názorovou změnu.

Za Belgií

Než podlehneme…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

Martin Kontra
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte