Na tom, že Miroslav Sládek dostal minulou sobotu na mítinku v Novém Boru pár facek, by samo o sobě nebylo nic zvláštního: fyzické násilí patří k republikánské politice od počátku. Tentokrát se ale věc zkomplikovala. Útočníky byli dva romští bratři, jejichž stíhání vzápětí zabránila abolice prezidenta Havla. Poslanci si vyžádali zvláštní zprávu ministra vnitra a média spekulovala o tom, jestli novoborský incident náhodou nemůže Sládkovi přinést další hlasy Jedno ale českým Romům nikdo z debatérů neporadil: jak se vlastně bránit fašizující ideologii strany, která jim vcelku bez obalu slibuje konečné řešení?

Černá svině, bílá svině

Bratři Jan a Josef Tancošovi už mohou být klidní. Trestní postih za facky na tváři vůdce, který je vyprovokoval svými urážkami „cikánů“ a prezidentovy manželky Dagmar, jim už po Havlově kroku nehrozí. Šéf severočeské vyšetřovačky Bohumil Kotas ovšem koncem minulého týdne naznačil, že obviněni mohou být i další útočníci. A dosavadní práce policie signalizuje, že Romům jejich novoborské angažmá neprojde jen tak. Na krátkém vyšetřování kauzy „Tancošové“ zaráží přinejmenším dvě věci: za prvé údajný rasový motiv jejich činu a za druhé požadavek vyšetřovatele posadit útočníky do vazby 0 rasovém motivu novoborské rvačky není podle Kotase třeba pochybovat. „Všichni svědci z řad publika i městské policie uvedli, že z hloučku Romů padali výkřiky o bílých sviních,“ vysvětluje major Kotas. "A to je totéž, jako když skini křičí…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte