0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika3. 5. 19989 minut

Privatizace? Už byla...

„Mimořádná valná hromada smetla téměř celé představenstvo Ostravsko-karvinských dolů,“ dočetli se minulé úterý čtenáři Hospodářských novin. Podle Mladé fronty Dnes z téhož dne naopak „Soukromé firmy připravily stát o hlavní slovo v OKD“. Kdo má pravdu?

Stačí však porovnat plány Fondu národního majetku před valnou hromadou se skutečností a jako přesnější se ukáže druhá odpověď. Fond chtěl z představenstva odstranit generálního ředitele Ivana Dzidu, jmenovat sem Češkova poradce Karla Kříže a dostat do dozorčí rady Dzidova kritika, podnikatele Antonína Beneše. Nepovedlo se ani jedno. Takže poté, co byla koncem března fakticky zprivatizována Mostecká uhelná (viz rámeček), stalo se o měsíc později totéž i s OKD.

Nakupujte v Irsku

Reklama

Na valné hromadě fond rychle zjistil, že jeho bezmála šestačtyřicet procent akcií k vítězství nestačí. V rozhodujících hlasováních proti němu stály spolu Bankovní holding ze skupiny IPB a makléřská firma Eurobrokers, ovládající dohromady 46,3 procenta (zbytek mají drobní akcionáři). V pětičlenném představenstvu tak zůstal jako předseda Ivan Dzida, kterého podporují i dva noví členové, Karel Kadlec a Tomasz Cioszka z Eurobrokers. Zástupci FNM a ministerstva průmyslu a obchodu jsou proto v menšině. Fondu je nyní málo platné, že získal nové informace o Eurobrokers, jakkoli jsou to informace šokující: makléři se podíleli na nevýhodném obchodu s akciemi Moravskoslezských tepláren, který provedlo Dzidovo vedení.

Celou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc