V posledních týdnech se v českých médiích, kupříkladu v největším deníku MfD, objevují texty, které kritizují přílišnou moc České národní banky. Podle mnohých expertů, kteří si - jak již v Česku bývá zvykem - zpravidla nepřejí být jmenováni, si centrální banka uzurpuje přílišnou moc a je prakticky nekontrolovatelná. Jiní komentátoři tvrdí, že pokud se Zemanovi podaří sestavit vládu, bude Kysilkova (nebo Tošovského) instituce korigovat její politiku zprava a de facto jí znemožní realizovat volební program, například tolikrát zmiňovaný schodkový rozpočet, přestože ji k tomu nikdo demokraticky nezvolil. Je to s námi skutečně tak špatné a ohrožují bankéři z ČNB naši svobodu? Tyto obavy jsou přehnané. Podobné debaty se navíc v občasných vlnách objevovaly a objevují ve všech zemích, které mají nezávislou centrální banku.

Hráz populismu

Nezávislá centrální banka je americký vynález, který se osvědčil především v posledních desetiletích a v poslední dekádě se dostává doslova do módy v mnoha zemích světa, od postkomunistické Evropy po Asii. Nezávislost nedávno získala francouzská centrální banka a před rokem dostala jistou míru autonomie i emisní banka britská, tedy Bank of England.K čemu je tento vynález dobrý? Skutečnost, že strážci měny dostali nezávislost, pramení z poznání, že demokracie je dobrá věc, ale výkyvy v jednání a rozhodování politiků v rámci politického cyklu vyžadují korekci. Jde tedy o sebeobranu společnosti: především před volbami mají…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte