„Byl bych zničující vůdce opozice. Myslím, že bych se dovedl vyřádit,“ řekl o sobě Václav Klaus v knize Rok - málo, či mnoho v dějinách země. Jeho pět let starý výrok dnes prověřuje realita. Po „velkém třesku“ loni v prosinci ustoupil ještě nedávno nejsledovanější muž ve státě z výsluní moci. Přestože jeho strana odmítla vyslovit důvěru nové vládě, Klaus se vůdcem opozice nestal, tím méně zničujícím.Co dělá, jak žije a jaké má plány? Při snaze dozvědět se podrobnosti přímo od pramene člověk s přílišnou vstřícností počítat nemůže. Předseda ODS nemá podle stranického mluvčího Václava Musílka na novináře čas.

Klíč je pod rohožkou

Když v lednu Václav Klaus ukončil své angažmá na Úřadu vlády, odešel spolu s ním veškerý personál kanceláře. A protože expremiér nechal navíc všechny úřední papíry odnést do spisovny, čekalo Josefa Tošovského při nástupu do funkce malé překvapení: místo zdvořilostního předání úřadu našel v kanceláři pouze vymetené regály a na prázdném stole klíče. Spolu s pracovnou vyklidil Klaus i vládní vilu: odstěhoval se do třípokojového bytu v Kobylisích, který získal jako dlouholetý člen bytového družstva.Konec devítileté vládní kariéry a odchod z absolutního výsluní prý Klause z tempa nevyvedl. „Na panu předsedovi není změna vůbec znát, chová se stále stejně,“ říká Lucie Čadilová, jedna z tříčlenného týmu, který si expremiér s sebou přivedl do hlavní kanceláře ODS z předchozího působiště. Ze začátku sice otec českých reforem poněkud…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte