Práce kvapná, málo platná. Podle tohoto pravidla se řídili čeští zákonodárci, když sepisovali nový vysokoškolský zákon. Původně měl být hotov koncem roku 1992, termín se ale pětkrát posunul o rok a teprve minulý týden schválil vzdělávací výbor sněmovny návrh zákona do druhého čtení. Přes důkladnou přípravu nová právní norma neskrývá zázračnou formuli, která v budoucnu poměry na vysokých školách zásadně zlepší. Většina odborníků však připouští, že „lepší něco nežli nic“. Jedno velké plus zákon obsahuje na první pohled. Otevírá cestu k uspokojení rostoucí poptávky po studiu, což současný systém státního univerzitního monopolu neumožňuje ani náhodou. Pokud tedy chtějí někteří poslanci hlasovat proti nové normě, ať si nejdříve uvědomí, že vysokoškolsky vzdělaných občanů máme ve srovnání s vyspělými zeměmi Západu sotva polovinu. A v červenci ať jdou vysvětlit 50 tisícům maturantů, které letos vysoké školy opět odmítnou, jaký státní zájem to způsobil, že jim vzdělání bude odepřeno.

Svoboda bez peněz

Dosud platný zákon vznikl na jaře roku 1990 a nese všechny rysy vítězství profesní lobby. Školy zůstaly státní, vysokoškolští hodnostáři si ale (obrazně řečeno) osedlali vládu, aby z peněz daňových poplatníků hradila všechny jejich výdaje a nechala je, aby sami určovali směr, kudy se pojede, tedy koho, jak a o čem budou učit. Klausova vláda se však projevila jako poměrně vzpurný kůň. Sama rozhodla, že bude školy financovat podle počtu studentů, a tím je…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte