Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Projektu EMU cinká umíráček

Německo se v posledních týdnech dostalo na titulní stránky novin hned ze tří důvodů. Prvním je rekordní nezaměstnanost ve výši 12,2 % (podobně vysoká byla v Německu těsně před nástupem Hitlera), druhým velice příznivé hospodářské výsledky většiny německých korporací (ceny akcií jdou nahoru) a konečně třetím skutečnost, že ministr financí přišel s uceleným projektem snižování daní.

Mzdový kartel

Srovnání s nezaměstnaností před nástupem nacismu je samozřejmě poněkud neadekvátní. Důvodem jsou právě ony zdánlivě kontroverzní zprávy: hospodářství se nenachází v recesi a letos bude pravděpodobně růst rychleji, než se očekávalo (zhodnocování amerického dolaru vůči marce, tedy zlevnění německého exportu, přitom není hlavní příčinou). Rovněž inflace je - na rozdíl od dob předválečných - pod kontrolou. Faktem ale zůstává, že firmy propouštějí a budou dále propouštět. O německých korporacích se dlouho tvrdilo, že jsou nepružné, že na rozdíl od amerických firem nejsou například schopny rychle propouštět či snižovat mzdy. Dnes je jasné, že to první se naučily již velmi dobře. V uplynulých letech a měsících propustily statisíce zaměstnanců, přesunuly řadu výrob do ciziny a výsledky restrukturalizace, zeštíhlování a snižování nákladů se začínají dostavovat. Faktická nemožnost snižovat mzdy je ale hlavní příčinou německé nezaměstnanosti. Výše mezd se dohaduje plošně a odborové centrály je (v hutnictví, strojírenství, chemickém průmyslu apod.) domlouvají spolu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.