Ve Vídni o předminulém víkendu odstoupil sociálnědemokratický kancléř Franz Vranitzky - po deseti letech svého šéfování velké koalici sociálních demokratů a lidovců. Stal se tak po Brunovi Kreiském druhým nejdéle sloužícím kancléřem Rakouska. Za nástupce si vybral dosavadního ministra financí Viktora Klimu. Naskýtají se otázky: Proč vůbec Vranitzky odstoupil? A proč právě teď? Co vlastně znamenala jeho éra? Co bude po ní? Jaký odkaz Vranitzky zanechal?

Deset let s Haiderem

Ačkoliv se o Vranitzkého „vylouhovanosti“ šeptalo už delší dobu, jeho demise přišla poněkud překvapivě. Nicméně zvolený okamžik není náhodný. Právě proběhnuvší privatizaci banky Creditanstalt, při níž opět propukla větší koaliční krize (viz Respekt č. 4/97), pro sebe rozhodli ministr financí Viktor Klima a s ním i sociální demokracie - tím, že odsouhlasili nákup Creditanstaltu ústavem Bank Austria. Klima tak ukázal schopnost prosadit svůj názor a nasbíral body.A ještě jedna věc hrála roli při volbě termínu. Ve druhém pololetí 1998 bude Rakousko předsedat Evropské unii, čímž získá úřadující kancléř dobrou šanci k tomu, aby se profiloval a zapracoval. Tento kancléř totiž musí o rok později obstát v parlamentních volbách, kdy bude čelit mocenským nárokům Haiderovy Svobodné strany Rakouska. Právě Haider už několik let prohlašuje, že jeho cílem je stát se v roce 1999 rakouským spolkovým…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte