Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

O věrném Wolfgangovi

Byli jednou jeden věčný vladař a jeho věrný korunní princ. A ten vladař svolal svůj lid, aby promluvil a trochu odvahy mu dodal. Jeho slova však byla stará a lid nerozveselila. A tak se ujal po vladaři slova princ a promluvil, až se skály rozestoupily a ukázaly velkou, štědrou budoucnost. I stal se zázrak a rozveselil se lid. Když tu pojednou - křup a před zraky vyděšeného prince praská vladaři první obruč…

Předobrazem pro nedokončenou pohádku o věrném korunním princi je vzestup druhého muže německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéfa parlamentní frakce CDU/CSU Wolfganga Schäubleho. Vzestup proti vlastní vůli. Neboť místem děje se stal říjnový sjezd CDU v Lipsku a věčným vladařem kancléř Helmut Kohl, muž velké politiky a mocenského instinktu. Právě tento instinkt však v Lipsku Kohla poprvé dramaticky opustil. Sotva sjezd skončil, již se spokojený kancléř před televizními kamerami nadechl a pravil, že každý ví, že on si přeje, „aby se Wolfgang Schäuble jednou stal spolkovým kancléřem“. Nejen v CDU, ale v celé vládní koalici nastal zmatek a zděšení nad nevítanou personální diskusí. O to nevítanější, že se hrdinou sjezdu poprvé nestal Kohl, ale právě Schäuble. Že by kancléři docházela jeho pověstná vytrvalost? Že by skutečně praskla první z obručí čarodějné síly neodolatelného vladaře?

Dva za hlas pro jednoho

Vydavatel hamburského týdeníku Der Spiegel Rudolf Augstein se domnívá, že za Kohlovou dvojnásobnou - neboť nevynucenou - chybou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.