Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Zvláštní zacházení s dětmi

Když měl v roce 1989 mladý historik Frank Metzing napsat doprovodnou brožurku k filmu o Lidicích, zjistil, že německá historická literatura o Lidicích téměř neexistuje a stávající si často protiřečí. Lidice byly v západním Německu téměř neznámým pojmem. Rozhodl se tehdy Lidice světu opět připomenout historickou studií. Koncem roku 1991 jsem se k pátrání, které zabíralo stále více času, připojila i já. Hovořili jsme mnohokrát i s lidickými matkami, jejichž děti jsou dodnes pohřešované. Vždy v nich probleskovala slabá naděje, že by mohly být ještě naživu. Ve shodě s historickou literaturou jsme tehdy soudili, že děti zahynuly ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu. První konkrétní pochybnost vyvstala roku 1992 nad jistými rozpory v podkladech, které jsem shromáždila pro svou seminární práci na Svobodné univerzitě Berlín. Profesora Petera Steinbacha, jednoho z nejrespektovanějších německých historiků nacismu, téma zaujalo a důrazně nás vyzval, abychom v pátrání pokračovali. Jeho výsledky jsme zveřejnili v německé verzi na výstavě, která dnes putuje po různých místech v Berlíně, i v české a anglické verzi, které jsou nyní trvale umístěny v Lidicích.

Rozporná svědectví

Z Lidic bylo 10. června 1942 odvlečeno 98 dětí. Z dalších sedmi dětí, které se později narodily lidickým matkám, se po válce našly dvě. U zbývajících pěti se předpokládá, že zemřely, ale ani to není přesvědčivě doloženo. Z hlavní skupiny bylo do Prahy-Krče převezeno sedm dětí mladších…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.