Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Miloševičovi po krku

Zatímco demokratická opozice Svazové republiky Jugoslávie je oslabena rozbroji, Miloševičův režim posiluje své pozice oslabené po zimních demonstracích. Jednou z hnacích sil ekonomických reforem se stalo - pro leckoho snad paradoxně - nezávislé odborové hnutí Nezavisnost. „Miloševičovi komunisté jsou jediní v bývalém východním bloku, kteří neodešli do opozice, a naše země je poslední, která ještě ani nezahájila důkladnou privatizaci. Ale to hodláme změnit,“ hřmí lídr hnutí Darko Marinkovič a potvrzuje, že Nezavisnost připomíná polskou Solidarnosc víc než jen svým jménem.

V Nezavisnosti se v roce 1991 spojili ti odboráři, kteří se stavěli kriticky k nacionalismu a autoritářství Miloševičova režimu. Marinkovič a jeho příznivci museli čelit bezdůvodným výpovědím, policejnímu pronásledování a obviněním, že jsou propojeni s CIA. Během posledních roků se však Nezavisnosti podařilo ztrojnásobit svoji členskou základnu, která dnes zahrnuje přes 150 000 odborářů.

Každá kapsa má dno

Od první chvíle si Nezavisnost vytyčila dva cíle: boj proti válce v Bosně a boj za rozsáhlé ekonomické reformy. „Žádný model reformy není ideální, všechny znamenají určité nevýhody v sociální oblasti. Ale důsledky války jsou katastrofální a dnes je situace v naší zemi tak špatná, že jen stěží může být horší. Rychlý přechod k trhu a radikální privatizace jsou jediným východiskem z krize,“ míní Marinkovič.

Podle jeho názoru dnes Jugoslávie stojí na pokraji sociálního…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].