Jako blesk z čistého nebe přišla zpráva ze Sněmovní ulice, že parlament v nejbližších dnech odhlasuje ústavní zákon o vzniku čtrnácti regionů. Úderem blesku ale může v tomto případě jen málokdo myslet osvobozující verdikt, který rozhodl dlouhá léta trvající složité spory. Spíše jde o nečekanou ránu někde za humny, při níž se překvapení občané probouzejí ze spánku a rozespalým hlasem se ptají: „Co se stalo, co se to děje?“ Rozhodně by však nebylo dobré, kdyby se pak o věc přestali zajímat, jen se obrátili na druhý bok a pokračovali ve spánku. Regionální samospráva se sice může stát pouze nezajímavou a neprůhlednou hrou o úřednické prebendy, přes toto riziko je to ale dnes jedna z mála reálných šancí, jak u nás omezit moc stále příliš silné státní exekutivy. Pokud se ji podaří využít, bude to významný krok na cestě k otevřené společnosti.

Všechno je úřad

Kromě komunistů a republikánů, kteří ze zásady odmítají všechno, co se ve sněmovně projednává, budou tento týden proti novým krajům zřejmě hlasovat i někteří členové ODS - ústavní zákon bude mít šanci pouze tehdy, když se jich proti nepostaví více než čtvrtina. Sdělovací prostředky přinesly jejich výhrady. Podle ministra Stráského je zbytečné obnovovat čtrnáct krajů v podobě, kterou vymysleli komunisté v roce 1949, poslanec Kolář si stěžuje, že nás kraje budou stát hodně peněz, jeho kolega Huml varuje před tím, že regiony budou nejvýš arénou k prosazení sobeckých zájmů stranických funkcionářů.…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte