Daně jsou opět v politické módě. Mluví se o daňové reformě, o nutnosti sjednotit sazbu DPH, a lidovci dokonce navrhují zavést daňovou sazbu na luxusní zboží. Diskutuje se o podílu daní přímých a nepřímých, ODA se vrací k myšlence dramatického snížení daně z příjmu. Z úst předsedy rozpočtového výboru Jozefa Wagnera pak v posledních týdnech dokonce několikrát zaznělo, že sjednocení sazby daně z přidané hodnoty by usnadnilo náš vstup do Evropské unie. Podobně se argumentuje, i pokud jde o zvýšení DPH u energií. Mnozí experti skutečně tvrdí, že Unie bude jednotnou sazbu DPH v budoucnu vyžadovat, neboť už dnes členským zemím daňovou harmonizaci doporučuje. Skutečnost je ale zatím taková, že jednotlivé státy EU své daňové systémy dosud vůbec „neharmonizovaly“.

Máme času dost

Bylo by zajímavé udělat statistiku toho, kdy se někteří naši politici Evropské unie dovolávají nejčastěji. Že tak zpravidla činí vždy, když neumějí občanům zdůvodnit, proč se mají zvyšovat daně, je ale mimo pochybnost. Je pravda, že Evropská komise před několika týdny vypracovala materiál, ve kterém vybízí členské státy k daňové „harmonizaci“. Nejhlasitějším zastáncem této myšlenky je komisař pro jednotný trh Mario Monti, za nímž stojí především zájmy větších zemí s vysokou mírou přerozdělování (např. Německo, Francie). Zatím tedy není názor Evropské komise ničím víc než doporučením, přičemž jisté je jedno: o případné sjednocení daní bude v Unii ještě sveden lítý politický boj.…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte