Zatímco mladí nadšenci z Hnutí Duha se s tábornickou výbavou sjíždějí k další blokádě jaderné elektrárny Temelín, jeden z někdejších vůdců této organizace se ve své kanceláři chystá na další pracovní den státního úředníka. Nejznámější tuzemský „ekoradikál“ Jan Piňos (36) se proslavil hlavně obranou severočeských Libkovic. Pak ale pověsil přímou akci na hřebík a ostře změnil styl: udělal konkurz na místo ředitele Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. U nás je zatím první vlaštovkou, na Západě běžným jevem: bývalých zapálených revolucionářů a dětí květin, kteří pod tlakem přibývajícího věku, únavy či deziluze vyrazili na svoji „dlouhou pouť napříč institucemi“, zasedá v tamních parlamentech a správních radách víc než dost.

Vystudovaný geograf Piňos hledal původně u CHKO jen místo řadového pracovníka. Volný ředitelský post a s ním spojená možnost rozhodujícího slova v unikátní přírodní lokalitě Čech ho ale zlákala. „Musel jsem se naučit vyhlášky, jinak byl konkurz pro mě nečekaně jednoduchý. Vlastně u žádné zkoušky jsem tak neexceloval jako tady,“ líčí dojmy z přijímacího pohovoru, ze kterého vyšel jako jasný vítěz. Po devíti letech od absolutoria brněnské přírodovědy tak získal své první „konformní“ zaměstnání - s pevnou pracovní dobou, hierarchií a nutností uzavírat kompromisy.

První roky po škole, ještě za normalizace, dal Piňos přednost manuální práci. Jako aktivní horolezec opravoval vysoké budovy a příležitostně pašoval z Polska „protistátní“ literaturu.…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte