V posledních letech Izrael systematicky upozorňuje svět, že Írán - s pomocí Ruska - buduje jaderné kapacity a zásobuje se balistickými střelami i dalšími zbraněmi, které mu dodává Rusko, Čína a donedávna i Severní Korea. Svět ale většinou nevěřil varování, že Írán bude v krátké době schopen vyrobit jadernou pumu. Evropská unie (a zejména Francie) říkala, že Izraelci vidí strašáky i tam, kde nejsou. USA sice považují Írán za zemi podporující i provádějící teror a americké zpravodajské služby věděly o íránském jaderném programu, ale tvrdily, že potrvá ještě pěkných pár let, než se tento program bude moci uskutečnit. Zdá se, že v poslední době si íránskou hrozbu začalo uvědomovat Turecko, přesněji řečeno turecká armáda. Tímto způsobem si můžeme vysvětlit i nynější sblížení Turecka a Izraele.

V moci generálů

Loni v červnu se stal tureckým premiérem islamista Necmettin Erbakan (Respekt č. 28/96). Pro Izrael to byla velmi znepokojivá zpráva, neboť vše nasvědčovalo tomu, že nová turecká vláda se sblíží se Sýrií a Íránem. A skutečně. Již v srpnu podepsal Erbakan smlouvu o dodávkách íránského plynu a dva měsíce poté pozval na návštěvu Ankary íránského prezidenta Rafsandžáního. Dohodli se na plánu o společné výrobě zbraní, v jehož rámci mělo Turecko do roku 2000 převzít útočné helikoptéry a 1000 tanků. Zmíněné sblížení vyvrcholilo Rafsandžáního veřejným projevem v…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte