Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Píše Foglar, kreslí Fischer

„Chlapectví, nejhezčí část tvého života! Neutíkej z něj, netvař se dospěle, važ si toho, že jsi ještě hoch! Snaž se být jím co nejdéle!“ Tento nápis na oddílové nálepce číslo 78 najdeme na výstavě Po stopách Rychlých šípů, jež bude lákat návštěvníky každého věku až do letošního září v Muzeu hlavního města Prahy. Citované věty by mohly sloužit i jako životní krédo Jaroslava Foglara a motto k jeho dílu. Už proto je titul „Po stopách Rychlých šípů“ poněkud zjednodušující. Ale marná sláva: název „Po stopách pražské Dvojky“, slavného skautského oddílu, který Foglar („Jestřáb“) po šedesát let vedl a jehož historie tvoří chronologickou osu výstavy, by nepřitáhl zdaleka takovou pozornost.

Každý zná Rychlonožku

Výstava byla motivována dvěma daty. Letos 22. ledna by se dožil 90 let Jan Fischer, malíř, který dal Rychlým šípům tvář, a 6. července oslaví své devadesátiny sám Foglar. To je skutečně důvod k bilanci. Ať už někdo řadí Foglarovy knihy do tzv. seriózní literatury, nebo nikoliv, nemůže popřít, že ovlivnily miliony čtenářů, v podstatě čtyři generace občanů této země. Dnešní třináctiletí jsou schopni citovat výroky Rychlonožky právě tak bezchybně jako jejich pradědové na konci třicátých let. Má-li však výstava bilancovat veškeré Foglarovo dílo, a ne pouze jeho nejpopulárnější část, něco jí schází: názorně podaný věcný, historický a politický kontext, po lopatě řečeno - vysvětlující poznámkový aparát.

Náhodný návštěvník nebo i zájemce o věc,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.