Jo, ty hroby jsou tady všude kolem, mávne v autě rukou mladý muž oděný do teplákové soupravy, který stopoval u silnice před severobosenskou Srebrenicí. „Ale já nevím, kde jsou přesně - a ani mě to moc nezajímá,“ vydechne. „Strkat do toho nos u nás není zrovna bezpečné,“ dodá po chvíli a pak převede řeč na jiné téma. „Z Česka že jste? Tak to nejste z daleka,“ usmívá se při jízdě kolem bývalého stanoviště holandských modrých helem, v němž loni v červenci marně hledaly záchranu stovky bosenských Muslimů.Stopař má pravdu - pouhý den cesty autem je od České republiky vzdálena zem, z níž už řadu měsíců přicházejí zprávy o objevech nových a nových masových hrobů. Noviny ale těmto zprávám nevyhrazují příliš místa. Masové hroby nejsou žádným sólokaprem: všechny jsou stejné, jen počet koster uvnitř se liší. Na druhou stranu je ale pravda, že nad nimi nelze jen tak mávnout rukou. Buldozerem odhrnuté jámy plné ne zcela rozložených mrtvol, nacházející se kousek od nás, jsou temným stínem doby, v níž žijeme.

V jámě

Největší naleziště hromadně popravených obětí jsou právě kolem neblaze proslulé Srebrenice, kde se loni 11. a 12. července odehrál masakr považovaný za největší jednorázový válečný zločin v Evropě od konce druhé světové války. Letos tu bylo odhaleno několik masových hrobů, zatím poslední na sklonku léta u obce Pilica. Podle názoru vyšetřovatelů haagského tribunálu pro válečné zločiny spáchané na území bývalé Jugoslávie, kteří exhumace provádějí, by…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte