Vládní koalice získala po několika týdnech sevření v opozičních kleštích dílčí vítězství: při prvním čtení v parlamentu byl schválen návrh státního rozpočtu. I když se posuzovala prakticky jen výše příjmů a výdajů, znamená to pro ministra Kočárníka nečekaný úspěch. Horší už je, že v naprosté většině přestřelek a argumentů, které jsme mohli v Poslanecké sněmovně zaslechnout, se používaly pouze politické nebo demagogické argumenty. O ekonomických záměrech jednotlivých stran jsme se dověděli pramálo. Platí to zvláště pro nejhlasitější partaj - sociální demokracii.

Proti vládě a daňovým podvodům

Sociální demokraté chtěli omezit pravomoc vlády při rozhodování o případných přebytcích na pouhých 5 % rozpočtu. Protože v tomto směru neexistuje žádný univerzální model - každá země stanoví manévrovací prostor vlády po svém -, šlo pouze o čistě mocenské motivy. Podle většiny ekonomů ostatně nelze počítat s tím, že by vláda vybírala výrazně více peněz proti původním odhadům, takže by sociální demokraté prosazením svého návrhu stejně nic nezískali.Sociální demokraté rovněž po vládě chtěli, aby stíhala daňové úniky. Jenomže investice do vybavení finančních úřadů patří v rozpočtu již několik let k nejtučnějším položkám a sociální demokracie ani nepřišla s žádným ekonomickým nebo kriminalistickým rozborem, který by naznačoval, že daňové úniky jsou vyšší než odhaduje vláda. Sliby účinnějšího boje s daňovými úniky prostě patří k tradičnímu arzenálu levicových…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte