Profesně nejpočetnější skupinu mezi agenty Státní bezpečnosti (StB) tvořili jednoznačně katoličtí kněží. Současní představitelé kléru o této skutečnosti dosud příliš nemluví a nepříjemný fakt obvykle odbývají poznámkou, že je vlastně úspěch, když masivnímu nátlaku StB podlehl jen každý desátý kněz. Mlčení církve narušil až minulý týden Václav Benda, který v Českém rozhlase prohlásil, že na Katolické teologické fakultě Karlovy univerzity vyučuje několik agentů. Pak sice své vyjádření popřel, nicméně pravdou je, že v senátu fakulty sedí přinejmenším jeden agent - profesor liturgie Jan Matějka. Podle úředníků ministerstva vnitra není v senátu jediný, jména dalších agentů si ale nechávají pro sebe.

Pomsta po sedmi letech

Není těžké pochopit, proč Benda z případu agentů na teologické fakultě vycouval. Jako katolík nejprve zareagoval na nedávný vyhazov jednoho z profesorů školy, předního českého teologa Odila Štampacha; chtěl pravděpodobně zjistit, co jsou zač ti, kteří za vyhazovem stojí. Pak si jako vysoký úředník ministerstva vnitra uvědomil, že nemá právo současné profesory lustrovat, a své původní vyjádření zamlžil.Proč se Benda tak rozzlobil? Propuštěním ThDr. Štampacha se fakulta zbavila posledního z učitelů, kteří měli praxi s tajným vyučováním teologie v disentu. Jeho kolega Tomáš Halík musel fakultu opustit před třemi lety (nedávno školu označil za „vřed na těle církve“) a stejně dopadl další muž z bývalého podzemí - Josef Šplíchal. Dalším…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte