Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Téma

Senát je krásný

Dítě se možná narodí mrtvé - a to by asi bylo nejlepší i pro ně, protože je nikdo nechce a v nejlepším případě bude trpěným nedochůdčetem. Tak by se daly shrnout metafory, kterými čeští politici a novináři v posledních čtyřech letech obdařili horní komoru českého parlamentu. Přesto se předem neoblíbený Senát bude volit už za šest týdnů, dokonce v den slavného sedmého výročí pádu komunismu.Má vůbec cenu, aby Češi chodili v listopadu do volebních místností, když jediným zřejmým výsledkem celé akce bude pomoc pár desítkám naprosto průměrných lidí, kteří získají sice dobře placené, v každém případě ale naprosto neužitečné místo v demokratickém aparátu? Něco takového pochopitelně vůbec žádnou cenu nemá. Jak tedy mohlo někoho napadnout, že se většina občanů této nedůstojné komedii propůjčí? Nepočetní příznivci mohou na obranu horní sněmovny uvést asi jedinou větu: Senát je tak ošklivý, že je vlastně krásný.

Vaculíkův seznam

Až začnou kandidáti na podzim pořádat mítinky na náměstích a obcházet hospody, aby přesvědčili místní štamgasty, budou mít občané nejlepší příležitost k dotazu, kdo a proč vlastně ten podivný Senát vymyslel. Pokud politici nezapřou svůj dosavadní postoj, odpovědí bez ohledu na své stranické barvy: „My jsme ho nechtěli!“ Václav Klaus ani jeho zástupce Libor Novák se opravdu nikdy netajili s tím, že podle nich je Senát zbytečný. Celá levice zase vždycky říkala, že se voleb účastní pouze proto, aby zabránila úspěchu svých konkurentů.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.