Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Hra zůstává

Alchymie se podobá fyzikální a chemické vědě, ale zároveň - a především - je také experimentální mystikou. Její přirozenost je současně materiální i spirituální, neboť je zaměřena zvláště k pozorování vztahů mezi životem kovů a univerzální duší. Touží osvobodit ducha prostřednictvím matérie a matérii prostřednictvím ducha… Umožňuje člověku zvítězit nad časem - je hledáním absolutna.Alchymii, stejně jako astrologii a magii, je třeba zkoumat jako tradiční vědu. Musí být funkčně definována na základě svých vztahů ke strukturám a hodnotám tradičních antických a středověkých společností a kultur, v nichž se zrodila nebo rozvíjela. Je nutno tedy zkoumat její funkci pouze v rámci kritérií, která alchymii přísluší, a nepokoušet se ji převádět na naše vlastní systémy.

Ze Sorbonny do pralesa

Francouzský filozof a historik René Alleaua, z jehož díla Hermes a dějiny věd jsme v úvodu citovali, je osobnost zajímavá nejen svým dílem, ale i osudem. Narodil se roku 1917, koncem třicátých let studoval na pařížské Sorbonně u významného epistomologa Gastona Bachelarda filozofii a současně se věnoval studiu chemie a farmacie. Za 2. světové války byl aktivním členem francouzského hnutí odporu, po válce se nevrátil na univerzitu a znechucen domácími politickými poměry odešel pracovat jako inženýr do Afriky. Osud ho zavál do tropického Kamerunu, kde měl možnost se seznámit s dávnými tradicemi místních obyvatel, jejich mýty a rituály. Všímá si zejména úlohy kovářů v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.