Žijeme šest let v parlamentní demokracii a myslíme „tržně“. Neplníme už pětiletky, ale přemýšlíme, jak zvýšit hrubý národní produkt (HNP). A právě otázku, nakolik růst oficiálního měřítka blahobytu opravdu znamená blahobyt, si začali klást přemýšliví lidé ze zemí se zavedeným tržním hospodářstvím. Jedním z nich je Jonathan Rowe a jeho kolegové z organizace Redefining Progress (Znovudefinování vývoje), která působí v USA.Podle Rowa koncept HNP vychází ze dvou předpokladů. Za prvé: Vše, co je vyrobeno a prodáno, je dobré. Vyšší produkce a prodej podnítí rozvoj ekonomiky, a tudíž větší blahobyt. Potíž je v tom, že systém HNP dovoluje pouze přičítat. A tak podle HNP ekonomika sílí, i když se do jejího růstu započítávají autohavárie, rozvody, znečišťování prostředí, kriminalita - jen proto, že to vše stojí peníze. Jinými slovy: kde my vidíme znaménko minus, vidí většina ekonomů plus.Druhý předpoklad, na němž stojí HNP, je fakt, že se počítá pouze to, co má „cenovku“. Tím pomíjíme velkou část lidské činnosti a přírodních procesů, za něž neplatíme (rodinu, matčinu teplou večeři, komunity, přirozené továrny na kyslík - stromy atd.). Rowe se domnívá, že hroucení těchto životně důležitých věcí, jejichž (nedokonalými) indikátory jsou právě rozvodovost, kriminalita a znečišťování prostředí, by se mělo - odečítat. Jeho organizace proto navrhla jiné měření ekonomického růstu, které nazvala Ryzí národní produkt - RNP (Genuine Progress Indicator).

Ryzí národní produkt

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte