V okolí bzučí cikády, vzduch je prosycen vůní estragonu, pod skalnatým útesem šplouchá moře a na obzoru zapadá slunce. Za vzdálenou zatáčkou se náhle ozve několik výstřelů a rezonance proraženého plechu. „To nic, to je jen cvičná střelba,“ prohodí chlácholivě společník. - „Armáda, policie?“ - „Ale kdepak, nacionalisti nebo mafie.“ - „Atentát?“ - "Ne. Dopravní značka."Po několika dnech je zmatený údiv vystřídán jen lhostejným nezájmem. Mimo centra měst jsou dopravní značky rozstříleny skoro všude. Jsme na Korsice: takový obrázek skýtal tento francouzský ostrov ve Středozemním moři loni v říjnu.

Mimořádná sezona

Tehdy věnovala francouzská média událostem na ostrově sice povinnou, ale okrajovou pozornost. Teroristické útoky v Paříži i v Lyonu, napjatá atmosféra mezi kabinetem a státními zaměstnanci, poprask okolo bytu premiéra Juppého a nový pokus vlády umožnit miliardové dluhy na účtu sociálního zabezpečení přitahovaly mnohem více než násilí na Korsice. Koneckonců nic nového pod sluncem.Avšak podzimní bilance - 19 zavražděných, desítky zraněných, vybuchující auta a přestřelky v nočních ulicích - se vymkla zažité praxi. Tentokrát totiž nešlo o další kolo mafiánské vendety klanů, ani o nacionalisticky podbarvené útoky proti zástupcům a symbolům francouzské moci. Naopak, mezi sebou se vraždili sami korsičtí nacionalisté - když se od Korsické fronty národního osvobození oddělovala skupina Resistenza. A právě ta se nyní hlásí k vlně pumových útoků…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte