Nábřeží Seiny v okolí Latinské čtvrti lemují tradiční stánky bukinistů. Za přijatelný obnos tu lze koupit literární skvost i brak. Navíc je zákazník obdařen barvitým příběhem ze života ulice - podaným s neskrývanou teatrálností, jež zákonitě přitahuje pozornost dalších potenciálních kupců. Historky, jindy originální, se v těchto dnech podobají jako vejce vejci: „Chodíval tudy pravidelně na procházku. Vždycky si u mě koupil několik knih. Byl to vášnivý čtenář.“ Na otázku, o koho jde, odpoví prodavač podle přízvuku tazatele. Turistům Francois Mitterrand, Pařížanům zcela prostě Tonton (Strejda, Mitterrandova přezdívka rozšířená ve francouzském tisku i ve veřejnosti).Bývalý prezident Mitterrand skutečně bydlel přes dvacet let pár kroků od těchto bukinistů, v nenápadné uličce de Bievre na okraji Latinské čtvrti. Smrt ho však zastihla v pondělí 8. ledna ve věku 79 let v pracovním apartmá poblíž Eiffelovy věže. I když se obecně vědělo, že již dlouho trpí rakovinou prostaty, jeho úmrtí vyvolalo vlnu překvapení. „Vídávali jsme ho tak dlouho a tak často, až to vypadalo, že je nesmrtelný,“ shodla se většina Francouzů dotazovaných televizními a rozhlasovými zpravodaji po celé zemi.

Končí kapitola dějin

Uvědomíme-li si, že Francois Mitterrand působil na politické scéně bezmála půl století, nelze se podobným reakcím divit. Navíc jako jediný z prezidentů zvolených všeobecným hlasováním byl hlavou státu dvakrát po sobě a čtrnáctiletý mandát završil až do konce.…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte