Roční míra inflace dosáhla v prosinci 7,9 %, na našem teritoriu tedy vůbec nejnižších hodnot od liberalizace cen v roce 1991. Celková roční míra za rok 1995, tedy tzv. klouzavá míra inflace, která sčítá měsíční nárůsty cen, činí očekávaných 9,1 %. Můžeme se tedy radovat, že celková míra inflace není horší, než se očekávalo, a spekulovat můžeme, zda jsou prosincová data začátkem nějakého zázračného trendu. O něčem takovém totiž můžeme začít uvažovat, až když se stejně dobrá čísla budou objevovat ve třech až čtyřech příštích měsících. Teoreticky je opravdu možné ledacos: kdyby každý následující měsíc inflace poklesla - tak jako v prosinci - o polovinu procenta, mohli bychom letos skončit na roční úrovni 6 %. S tím ovšem nepočítají ani největší optimisté. Česká národní banka dosud pro letošek očekává inflaci kolem osmi procent. Většina proto také předpokládá, že na průměrnou inflaci vyspělých zemí (2 - 4 %) se dostaneme nejdříve v roce 2000. Budeme tedy rádi, když dosáhneme ročního poklesu kolem jednoho procenta. Důvodů je několik.

Příliš peněz v ekonomice

Prvním je skutečnost, že ČNB neprovádí - a především tak nečinila v loňském roce - restriktivní měnovou politiku. Přestože se počátkem roku snažila trochu přitvrdit, v průběhu roku pak prováděla politiku tzv. neutrální. Peněžní zásoba, tedy množství peněz v ekonomice, totiž vloni vzrostla výrazně nad měnový plán. To ovšem bude mít - s určitým zpožděním - vliv na míru inflace. Ve vyspělých…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte