Po návrhu „Třikrát a dost“ přichází lidová strana s dalším kontroverzním nápadem změny trestního zákona. Tentokrát nejde o těžké zločince, ale o narkomany: příští středu se bude vláda zabývat návrhem lidoveckého poslance Pavla Severy, aby se v Česku napříště považovalo za trestný čin i pouhé držení drogy pro vlastní potřebu.Zatímco „3 x a dost“ smetla vláda už před časem rázně ze stolu, nynější Severův návrh oficiálně podporuje Ministerstvo zdravotnictví, proti není ani Pilipův rezort a jednoznačně pro je i předseda Mezirezortní protidrogové komise Igor Němec.

Evropo, Evropo

V současné době je u nás trestný pouze obchod s drogami a jejich výroba. Společně se Španělskem, Polskem a Slovinskem jsme tak v Evropě spíše výjimkou. „Je to neúnosné - v oblasti drog jsme nejliberálnější země na světě,“ prohlásil minulý týden ministr bez portfeje Igor Němec. Jeho slova mají sice patřičně varovný patos, nicméně nejsou pravdivá.Evropské státy (včetně tehdejšího Československa) sice ratifikovaly úmluvu OSN o omamných látkách z roku 1961 a většina z nich potom zakázala držení drogy, ale uvádět tento zákaz do praxe narazilo během uplynulých pětatřiceti let na velké problémy. Žádný demokratický stát totiž nemůže zakázat svým občanům zákonem, aby užívali drogy. Jak se ale potom vyrovnat s tím, že užívání je dovoleno, ale držení patří mezi trestné činy? Pro závislého (a tedy nemocného) narkomana to de facto znamená neustálé riziko zatčení, jen co vystrčí nos na…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte