László Békesi byl ministrem přechodné vlády Miklóse Németha (1989–90). Před volbami v roce 1994 vypracoval ekonomický program socialistů a měl výraznou zásluhu na tom, že jejich vítězství nebylo na Západě chápáno jako zvrat dosavadní transformace. V Hornově vládě se Békesi stal ministrem financí, ale pro osobní neshody s premiérem a nedostatečnou podporu svého stabilizačního programu v únoru 1995 sám odstoupil.

Na sjezdu Maďarské socialistické strany loni v listopadu měla padnout zásadní rozhodnutí zejména v personálních otázkách. Například: zůstane-li Gyula Horn v čele vlády, měl by být nadále i v čele strany? Měl se volit předseda strany i celé předsednictvo. Nakonec se nestalo nic a všechny problémy se přesunuly na letošní březen, kdy proběhne sjezd další. Na podrobnosti odpovídá čelný činitel maďarských socialistů, zástupce liberálního křídla strany LÁSZLÓ BÉKESI.

Šlo o zpoždění

Listopadový sjezd socialistů jste označil za oddalovací. Proč?

Odložilo se tam řešení několika už hodně nazrálých problémů. Slyšeli jsme spousty analýz, hodnocení posledních šestnácti měsíců - že špatně funguje vláda, předsednictvo strany, poslanecký klub, komunikace mezi nimi, rozdělení práce, že vůbec nepracují jako tým. Jenže nepadla žádná rozhodnutí, sjezd to vše posunul na jaro, na další v dlouhé řadě sjezdů. S dobrou přípravou jsme přitom mohli postavit delegáty před situaci, kdy by si museli vybrat z více alternativ.

Měl…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte