Takřka denně bývá označení „extremistický“ přidělováno určitým společenským skupinám, a hlavně politickým stranám. Nejčastěji Komunistické straně Čech a Moravy a Sdružení pro republiku - Republikánské straně Československa. S ohledem na samozřejmost takového známkování nás nic nenutí, abychom se zdržovali s podstatou problému - co je vlastně extremismus - a rovnou se můžeme vrhnout na jeho vnější projevy. Takový postup je jistě snadný a rychlý. Jeho nevýhodou je ale skutečnost, že se může objevit někdo, kdo začne se stejnou samozřejmostí například tvrdit, že obě strany extremistické nejsou. Kdo teď má pravdu?

Na hranici zákona

Věcný obsah extremismu není stanoven žádným zákonem. Pokud tedy někoho označíme za extremistu nebo nějaké jednání za extrémní, „de jure“ dáváme najevo pouze svůj soukromý názor. Je to zkrátka něco úplně jiného než prohlásit, že program a činnost některé strany jsou v rozporu s ústavou, Listinou práv a svobod nebo jinými platnými zákony. Pokud by byly po ruce důkazy, mohla by být taková strana pojmenována jako extremistická zcela objektivně: kdo porušuje zákony demokratické společnosti, překračuje dohodnutý rámec svobodného chování a ocitá se v „extrému“ bez ohledu na to, jakou podporu voličů pro sebe získá. Pochopitelně musí být soudně trestán.Za extrémní lze ovšem zcela jistě označit i takové jednání, které porušuje elementární pravidla slušnosti, mravnosti a úcty k člověku. Nemusí být vždy v rozporu se zákonem, nutně…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte