Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Hlídací pes užírá demokracii

V akademických diskusích o žurnalistice v USA existují dva zásadní, do jisté míry protichůdné pohledy na poslání novináře v občanské společnosti. Ten starší má své intelektuální podhoubí v demokratických ústavách moderních států, které vyšly z osvícenství, a vidí v tisku pověstného hlídacího psa demokracie. Svůj právní výraz toto pojetí získalo v prosinci 1791 ve Filadelfii ratifikací prvního dodatku americké ústavy, který Kongresu mimo jiné zakazoval přijmout jakýkoli zákon omezující svobodu slova a tisku. Z dodatku lze odvodit výsadní postavení žurnalistiky: novináři jsou nezávislí, stojí mimo společnost a jejich úkolem je objektivně reflektovat svět kolem sebe.

Druhý pohled

Model novináře jako pozorovatele a kodifikátora skutečnosti předpokládá objektivistické nazírání na skutečnost: „pravda“ a „vědění“ existují reálně, nezávisle na nás a našim úkolem je snažit se je objevit. Na konci moderní a počátku „postmoderní“ doby filozofové jazyka tento přístup zpochybnili a došli k dočasnému kompromisu: pravda a vědění jsou záležitostí intersubjektivní. Každé společenství vytváří konsenzus o tom, co je pravda a jak se věci mají. Dá se říci, že na jistou skutečnost existuje vždy jeden převládající, ústřední pohled a několik pohledů minoritních. Kupříkladu: velká část společnosti může považovat za danost, že homosexualita, kouření marihuany a terorismus jsou odchylkami od přirozeného řádu věcí. Takový názor se postupem času dostane do středu zájmu a…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte