Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Zápas u konce filosofie

V předvečer 26. května 1976 učinil Martin Heidegger - tehdy více než osmdesátilet - ještě několik kroků po zahradě svého domu ve Freiburku, po osvěžujícím spánku a ranním probuzení krátce znovu usnul, a zemřel. Uzavřela se životní pouť myslitele, o kterém je nyní, před koncem století, možno říci, že patřil nejen k velkým postavám našeho převraty a pohromami naplněného sekula, ale i k největším postavám filosofie vůbec. Hannah Arendtová proto hovoří o bouři, ženoucí se Heideggerovým myšlením, jež nepochází z tohoto století, ale jako bouře, která k nám vane vstříc z Platónova díla, „vychází z něčeho prastarého … vrací se opět k prastarému“, jako vše, co je dovršené. Heidegger náleží k filosofům epochálního významu, o nichž platí, že přinášejí nové pojetí myšlenkové práce, která je pak v nových obměnách přijímána, ověřována, modifikována, anebo popírána. Právě Heidegger jako málokterý filosof je tak nenávistně odmítaný. Až xenofobskou averzi a antipatii vzbuzuje u některých již jeho řeč, myšlenkové pochody, mnohým tak cizí, že nejsouce schopni je sledovat, odvrhují bez dalšího studia dílo vcelku. Heidegger je pro ně „melhuba“, „praněmecký filosofický přežvýkavec, neustále březí filosofická kráva“, abychom uvedli alespoň slova hrdiny novely Thomase Bernharda Starší mistři, „takřka filosofický sňatkový podvodník“. Ostatně filosofie jako hledání a tázání po počátečním je pro smích i trácké služce, jak víme z prastarého příběhu o Tháletovi, prvním filosofovi, který pozoruje…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.