O peripetiích z minulého týdne okolo odstoupení „prezidenta“ bosenských Srbů Radovana Karadžiče můžeme říci jen tolik: i kdyby se Karadžič opravdu chystal stáhnout do ústraní, na politice bosenskosrbského vedení by se nezměnilo zhola nic. Jeho nástupkyně, nynější „místoprezidentka“ Biljana Plavšičová, je stejně zarytou a nesmlouvavou nacionalistkou jako její šéf. Už proto lze celou věc považovat spíše za dobře zinscenovaný politický kousek než za něco vážného.

Až budou chtít sami

Mezi špičkami bosenských Srbů jde nyní o něco jiného: dostane se mezi ně i někdo umírněnější? Daytonská dohoda stanovila, že osoby obviněné ze spáchání válečných zločinů se už nemají podílet na veřejném životě. Přitom v nynějším bosenskosrbském vedení jsou hned dva lidé, na něž haagský tribunál vydal zatykač - Radovan Karadžič a jeho nejvyšší vojenský velitel, neblaze proslulý generál Ratko Mladič. Ti se ovšem nejenom nehodlají dobrovolně vzdát - jak sami říkají - do „spárů protisrbsky zaujatého“ haagského tribunálu, ale bohorovně odmítají se alespoň stáhnout z politiky.Mezinárodní jednotky IFOR, pověřené dohledem nad daytonskou dohodou, tomu jen přihlížejí a zdráhají se je zatknout, neboť jejich mandát honbu na válečné zločince nepředpokládá. Kromě IFOR však už neexistuje nikdo, kdo by oba zločince mohl nějak postihnout: vztyčený prst vysokého emisaře pro civilní obnovu Carla Bildta jim může být leda k smíchu. Karadžič a Mladič odejdou z politiky pouze tehdy, budou-li…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte