Minulé úterý kolem půl osmé večer se začaly jeruzalémské restaurace, kavárny i ulice vyprazdňovat. Všichni spěchali domů. Několik minut po začátku televizních zpráv začala jako na povel zhasínat i světla v bytech. Hlasatel totiž upozornil diváky, ze amatérská videokazeta, na níž je zachycen atentát na premiéra Rabina, není kvalitní, a doporučil zhasnout. Podivná atmosféra v něčem připomínala první dny války na Jom Kippur (1973), kdy byl vydán příkaz zatemnit okna - pro případ syrských nebo egyptských náletů.

Máslo na hlavě

Měsíc a půl po Rabinově smrti prožívala izraelská společnost znovu jedno ze svých největších traumat - tentokrát v pohovkách před televizními obrazovkami. Záběry šokovaly nejen tím, že stejně jako v záznamu atentátu na Kennedyho bylo vidět smrtící kulku. Diváky otřásl i fakt, jak neuvěřitelně snadno mohl Rabinův vrah Jigal Amir uskutečnit svůj plán. Prostranství před zaparkovaným Rabinovým autem, které mělo být neprodyšně uzavřeno, bylo plné neidentifikovaných lidí. Na záznamu bylo jasně vidět Amira, který v naprostém klidu čekal plných dvacet minut na svou oběť. Bylo vidět, jak postává, posedává a baví se s policisty, kteří ho zřejmě považovali za člena tajné služby. Bylo též vidět, že jeden z Rabinových osobních strážců, který měl krýt premiérova záda, v kritických chvílích nebyl na svém místě.Promítnutí videokazety, kterou měla předtím k dispozici jen soudní komise vyšetřující atentát, opět vyvolalo fámy a konspirační teorie…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte