Wej Ťing-šeng se narodil v Pekingu (1950) v rodině relativně vysoce postavených komunistických kádrů. Jeho otec pracoval na ministerstvu zahraničí, znal se s celou řadou osobností z nejvyššího stranického vedení, a dokonce prý doučoval Mao Ce-tungova nejstaršího syna, Mao An-jinga (Mao Anying), klasické čínštině. Wej sám později vzpomínal, jak se jako malý chlapec jednou ocitl na klíně Maovy notoricky známé čtvrté manželky Ťiang Čching (Jiang Qing).Otec ho vedl ke každodennímu studiu marxistického kánonu; denně se musel naučit zpaměti jednu stranu z Maových spisů, teprve pak dostal večeři. „Dokud skutečnost neotřásla mými iluzemi, byl jsem fanatický maoista,“ napsal později ve svých vzpomínkách.Jako příslušník komunistické elity navštěvoval výběrové školy v hlavním městě. Spolu s dalšími dětmi vysokých funkcionářů chodil do prestižní základní školy Jü-chung, poté byl přijat na střední školu při Lidové univerzitě, z níž se rekrutovalo jádro komunistické byrokracie. Se spolužáky často do noci vášnivě diskutoval o marxistické teorii, umění, literatuře. „Hádali jsme se vestoje na lavicích, gestikulovali ukazovátky a penály a křičeli jeden na druhého. Žádný z učitelů se nás neodvážil okřiknout; vysloužil by si jenom nadávky.“ Střední školu absolvoval v roce 1966, v předvečer Kulturní revoluce.

Mladí a rozčarovaní

"Kulturní revoluce vše zpřetrhala, i mé další studium. Přesto mám pocit, že o cokoli snad má generace přišla v důsledku přerušeného vzdělání,…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte