Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Mezi ruskými extrémy

Komunistická strana Ruské federace má před volbami relativně nejlepší vyhlídky. Už proto bychom měli znát její program. Týká se totiž i nás, neboť ruští komunisté stále považují střední a východní Evropu za sféru svého vlivu. Vraťme se tedy k jejich III. sjezdu, který proběhl letos na jaře.

Komunistická strana Ruské federace má před volbami relativně nejlepší vyhlídky. Už proto bychom měli znát její program. Týká se totiž i nás, neboť ruští komunisté stále považují střední a východní Evropu za sféru svého vlivu. Vraťme se tedy k jejich III. sjezdu, který proběhl letos na jaře.

Je třeba změnit ústavu

Gennadij Zjuganov, předseda strany, vyhlásil heslo „Vpřed k socialismu!“, jiní mluvili o návratu k socialismu. Sjezd přijal i výzvu „K občanům Ruska“. Již v jejím úvodu se praví, že „od dob stalingradské bitvy nevisela nad Ruskem taková pohroma“, jakou mu připravila současná vláda. Proto „nadešel čas činů“. a komunisté se hned sami nabízejí, že právě oni se postaví do čela mas a povedou boj. K tomuto boji hledají spojence, „vlastence a internacionalisty“, protože mezi nejbližšími cíli je „vítězství lidovlády a státní jednota Ruska v obnoveném Svazu sovětských národů“.Samozřejmě, provolání je jen stručným a zhuštěným nástinem cílů a metod. Hlavní projev a pak program, schválený sjezdem, poskytuje podrobnější materiál. Ruští komunisté se stále označují za dědice myšlenek Marxe a Lenina a pokračovatele bolševiků. Stalina sice výslovně nepřipomínají, ale podříkají se prohlášením, že „VŘSR zachránila Rusko jako velmoc“ a že boj za „národní a státní přežití vyžadoval nejkrutější opatření“.Zjuganov tvrdí: „Historie dnes staví lid Ruska před stejnou volbu jako v roce 1917 a 1941.“ Je prý třeba „odstranit od moci nynější protilidový režim“ a …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].