Největší chyba kapitána Paskera
Kapitán Jan Pasker, který co by osobní strážce Antonína Baudyše loni v červnu málem sestřelil letadlo, kterým tehdejší ministr obrany cestoval na oficiální návštěvu Švédska, už u ochranky nepracuje.

Kapitán Jan Pasker, který co by osobní strážce Antonína Baudyše loni v červnu málem sestřelil letadlo, kterým tehdejší ministr obrany cestoval na oficiální návštěvu Švédska, už u ochranky nepracuje. Stal se z něj řadový policista. Třiatřicetiletý muž, na nějž Baudyšovy sekretářky dodnes vzpomínají jako na „milého a velmi slušného člověka“, má přes profesní pád vlastně velké štěstí: Mnoho nechybělo, aby zavinil smrt dvou desítek lidí. Kdyby totiž střela, která tehdy vyšla z Paskerovy pistole ráže 9 mm, nezasáhla palivovou nádrž, ale plášť letadla, došlo by zřejmě k přetlaku a roztržení letounu, které by asi nikdo nepřežil. Vyšetřování incidentu, který loni v létě vzbudil mimořádnou pozornost i řadu spekulací (v parlamentních kuloárech se dokonce mluvilo o tom, že na palubě střílel samotný Baudyš) a nepochybně přispěl k Baudyšovu pádu, nebylo dosud ukončeno. Už dnes je jasné, že Paskera čeká soud, vyšetřovatelé však při práci narazili na některé velmi zajímavé okolnosti případu.
Byl cítit střelný prach
Podle protokolů se na palubě odehrálo zhruba toto: K samotné střelbě došlo nedlouho před stockholmským přistáním, v okamžiku, kdy se k ministerskému TU-154 co by čestný doprovod připojily dvě stíhačky švédského letectva. Chvíli poté se podle zúčastněných v kabině ozvalo cosi jako tlumené bouchnutí dveří. Jeden ze členů Baudyšova doprovodu ucítil střelný prach. Zeptal se proto obou přítomných ozbrojených členů ochranky, jestli někomu z nich náhodou…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.










