V roce 1937 napsal třiatřicetiletý Witold Gombrowicz román Ferdydurke (výraz, který v žádné řeči nic neznamená) a rázem se proslavil. V důsledku toho mu o dva roky později majitelé zbrusu nového zámořského parníku Boleslaw Chrobry věnovali lodní lístek, aby s dalšími polskými celebritami vykonal oficiální návštěvu u krajanů v Argentině. Mezitím Hitler napadl Polsko. Chrobry se měl vrátit do Anglie a Gombrowicz s přáteli se znovu nalodil. Když byla lana vytažena, přeběhl s kufrem v každé ruce lodní můstek a skočil na pevninu. Titulní hrdina románu jeho slavného krajana Josepha Conrada Lord Jim také začíná nový život skokem s paluby potápějící se lodi. V Gombrowiczově případě ztroskotala vlast. Když si měl vybrat mezi samotou a Polskem, zvolil samotu, protože Polsko nemohl mít.

Výsostně polsky, a tedy iracionálně, přistoupil i ke své další, již exilové knize. Ačkoli by ve své situaci nutně potřeboval mezinárodní úspěch, napsal román Trans-Atlantyk prakticky nepřeložitelnou polštinou sedmnáctého století, řečí panstva a šlechty, nazývanou gaweda, která připomíná heroickou frivolnost Mickiewiczova Pana Tadeáše. Komentoval to zcela ve svém duchu: "Odvážil jsem se něčeho vrcholně nezodpovědného! Vytvořil jsem román nepřístupný cizincům vzhledem k jeho jazykové obtížnosti, jenž je zároveň úmyslnou provokací polské emigrace, jediného čtenářstva, na které bych se mohl spolehnout!"Třídílné Deníky Witolda Gombrowicze z let 1953 - 1966, které loni vydal ve dvou svazcích Torst …

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte