Jemný deštík po bouři připomínaly zdravotnické události posledních tří týdnů. Občany, polekané dramatickým vyhlášením stávky lékařů, uklidnil její mírný, administrativní průběh. Definitivně si oddechli, když prezident Havel přemluvil doktora Ratha, aby stávku odvolal. Veřejnost s povděkem kvituje i lakonické poznámky ministra Stráského o tom, že se jeho plán daří. Obratnost nového ministra a jeho zběhlost ve zdravotnických problémech si ostatně chválí i parlament a lékaři. A aby byla idylka úplná, předhodila vláda (v dojemné shodě s lékaři) médiím pravého viníka všech potíží bílého rezortu: jsou to zdravotní pojišťovny, které rozhazují na platy svých úředníků miliardy. Kabinet proto také doporučil parlamentu, aby většině z nich neschválil pojistný plán na příští rok, a Stráský došel dokonce tak daleko, že s kolegou Kočárníkem začal diskutovat o možnosti zachovat pouze jedinou Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

Celá věc má jednu vadu na kráse: kam se poděly mzdové požadavky lékařů, které se ještě počátkem měsíce zdály být nesplnitelné? Samozřejmě nezmizely, pouze se o nich nemluví. Splnitelné ovšem také nejsou o nic víc než před měsícem. Nepomůže, když ministr Stráský uspoří před koncem roku 300 milionů korun na lécích, ani když vláda udělá s pojišťovnami krátký proces a ušetří podle optimistických předpovědí pro příští rok dvě miliardy. Tím se neodstraní ani současný šestimiliardový zdravotnický dluh.

Pořád tedy platí stejná věta jako počátkem měsíce: pokud…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte