Dvaapadesátá italská vládní krize se podle očekávání zcela liší od všech krizí předešlých. Skutečná srážka se netýká dvou odlišných politických bloků, ale dvou odlišných pojetí politického života. Kořeny krize tkví v „revoluci“, kterou Itálie prožívá od roku 1992.Stará politická garnitura byla odstraněna dvojím způsobem. Za prvé - akcí soudců, kteří rozvrátili zkorumpovaný systém starých politických stran. Za druhé - dvěma referendy, jež zavedla většinový volební model.Bohužel byl tento většinový model naroubován do ústavy z roku 1947, která do Itálie zavedla demokratický systém, jehož jediné skutečné centrum moci představuje parlament. Premiér je v podstatě „první mezi rovnými“, bez rozsáhlých pravomocí, jaké charakterizují německého kancléře či britského předsedu vlády. Parlament volí i prezidenta republiky: jeho funkce se v podstatě podobá pozici notáře. Hlava státu získává na významu až v okamžiku vládní krize, kdy zjišťuje, zda v parlamentu existuje většina schopná vytvořit novou vládu, anebo je třeba vypsat nové volby.

Jak reálná je ústava

Blok, soustředěný okolo Berlusconiho, je coby vítěz loňských parlamentních voleb přesvědčen, že většinový volební model změnil i „reálnou“ ústavu země. Uvažuje takto: Poslanec má přímou zodpovědnost ke svým voličům. Někteří poslanci Ligy severu byli zvoleni i hlasy zastánců Berlusconiho hnutí Vzhůru Itálie. Proto je nemyslitelné, aby nyní vstoupili do většiny, založené na nedávných protivnících, kteří…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte