Dívá-li se někdo rád na běh dějin jako na zrychlený film, ať vyrazí do Hongkongu. Vše, co se tam dnes odehrává, je vlastně reakcí na postoje komunistické Číny, která 1. července 1997 převezme správu nad dnes nejvýznamnější výspou britského kolonialismu. Výjimkou nebyl ani zřejmě poslední demokratický akt v Hongkongu - volby do Zákonodárné rady, místního parlamentu, jež se uskutečnily 17. září.

Slova jako guma

Volby dopadly nečekaně - demokratické strany porazily své propekingské protivníky. Přesto však nezískaly v parlamentu většinu. V šedesátičlenném sboru bude mít volební vítěz - Demokratická strana - 19 křesel, její spojenci dalších 10. Přívrženci Pekingu mohou počítat s 10 místy. Zbytek si rozdělí nezávislí kandidáti a představitelé odborů.Politolog hongkongské Městské univerzity Joseph Čcheng říká: „Demokracie zvítězila. Lidé chtějí demokracii. Podporují politické reformy a žádají systém pojistek a záruk k vyjednávání s Pekingem.“ Čínská komunistická vláda je však nespokojena.Mluvčí pekingského ministerstva zahraničí Čchen-ťien označil konání voleb a rozšíření pravomocí voličů za „nerozumné, nespravedlivé a porušující dohody o převedení kontroly nad Hongkongem do čínských rukou“. Představitel hongkongské pobočky státní čínské tiskové agentury Sinhua (působí de facto jako velvyslanectví Číny v kolonii) dodal, že hlasování bylo „neregulérní“.Přitom podle podepsaných dohod se čínská vláda zavázala, že po padesát let po roce 1997 "zůstane…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte