Diskuse a polemiky na titulních stránkách novin a časopisů, diskuse po několik týdnů v hlavním vysílacím čase televize a rozhlasu - nebývá nikde zvykem, natož v USA, aby vědecká práce, jakkoli popularizovaná, vzbudila takovou bouři zájmu. Stalo se: vydání osmisetstránkové knihy Charlese Murraye a Richarda Herrnsteina Bell Curve (Bellova křivka) a článek obou autorů, který, coby extrakt této práce, otiskl v říjnu 1994 týdeník The New Republic, vyvolaly ve Spojených Státech skutečně něco jako zemětřesení.

Běloši - černoši

Oba vědci - Murray je známý americký politolog a sociolog z The American Enterprise Institut, Herrnstein působil jako psycholog na Harvardské univerzitě a zemřel těsně před vydáním knihy - ve své studii mimo jiné dokládají, že inteligenční kvocient (IQ) amerických černochů je v průměru o 16 - 20 bodů nižší než průměrné IQ bělochů. Zároveň se snaží analyzovat, do jaké míry je nám IQ dáno dědičně, do jaké míry je dáno dědičně rasovým skupinám a nakolik je ovlivnitelné socioekonomickým prostředím, ve kterém vyrůstáme, jaká je vůbec role měření inteligence ve společnosti, co znamená pro její sociální systém apod.Spory, které práce vyvolala, se týkají v největší míře samotného faktu její publikace. Obránci absolutní svobody vědy soudí, že by si vědec neměl za žádných okolností nechávat výsledky své práce pro sebe a zatajovat odhalenou pravdu. Hlavním argumentem proti publikování byl názor, že podobné studie vedly k teoriím o…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte