Praha, první červencové úterý, pět hodin odpoledne: na most Legií vbíhá početný zástup policistů a z obou stran jej neprodyšně uzavírá. Šnůra zastavených aut vmžiku dosahuje stovek metrů, roste i skupina nerozhodně přešlapujících chodců. Spěchající žena se ptá policisty, co se děje a jak dlouho se tady bude muset čekat. „Informace poskytuje tiskový mluvčí,“ odpovídá muž zákona stroze. Vše se vysvětlí až druhý den v novinách: Policisté prohledávali most po anonymním vzkazu, že na něm leží bomba. Pohled na hlouček zakřiknutých lidí čekajících před kamenně se tvářící uniformou vypovídá hodně o tom, jak je to v Česku s ústavním právem občanů na informace. Pro ty, kterým se to zdá málo, jiný příklad. Advokátní kancelář Baker & Mc Kenzie požádala nedávno Úřad vlády, aby mohla nahlédnout do usnesení ministrů ohledně našeho petrochemického průmyslu. Žádosti nebylo vyhověno. Ne snad, že by dokument obsahoval tajné a zákonem chráněné údaje, ale z principu. Jak bylo advokátům vysvětleno, jsou z rozhodnutí vlády všechna vládní usnesení „interním materiálem“, který nepatří do rukou veřejnosti, a je poskytován pouze „příslušným správním orgánům“.

Přiměřené informace

Podle Listiny základních práv a svobod, což je vedle ústavy náš nejdůležitější právní předpis, mají úředníci povinnost „přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti“. Pokud to však neudělají, nehrozí jim žádný trest. Navíc gumové slůvko „přiměřeně“ dovoluje libovolný výklad: může znamenat…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte