Přestože se nejslavnější odborový předák těchto dnů Jaromír Dušek podle vlastních slov cítí před televizní kamerou „jako na popravišti“, dokázal v TV pořadu Aréna zdánlivě nemožné: přes snahu pěti oponentů přesvědčil diváky o tom, že zamýšlená stávka na železnici byla opodstatněná. Jen několik hodin předtím se mu povedl další kousek: stal se prvním odborářským vůdcem, který donutil k dalekosáhlým ústupkům premiéra Klause.

Poslední měsíce přinesly Jaromíru Duškovi (42) pracovní tempo, které dříve neznal. Bývalý výpravčí, zapálený zahrádkář a otec pěti dětí, dnes tráví život mezi odborářskou kanceláří a sídlištěm Černý most, kde spolu s kolegou přespává v pronajaté garsonce. „Přišel jsem o všechen volný čas,“ komentuje svoji kariéru Dušek.

Po maturitě na železniční škole skončil před patnácti lety na nádraží v České Třebové. Bývalí spolupracovníci na něj dodnes vzpomínají jako na skromného a nenápadného kolegu. „Moc jsme o něm nevěděli, jenom to, že sportuje a staví barák,“ shrnuje jeden z nádražáků. Změna přišla až po listopadovém převratu. Nenápadný Dušek dokázal tak výrazně a srozumitelně formulovat revoluční požadavky, že jej spolupracovníci zvolili do čela místních odborů. Pak následoval bleskový postup až do pražského centra.

„V KSČ jsem nikdy nebyl a minule jsem volil ODS,“ popisuje svoji politickou orientaci Jaromír Dušek. Zásadně nesouhlasí s názorem, že odborový předák musí mít ostře levicové názory. Ostatně on sám pochází z „vyšších tříd“: jeho…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte