Před šesti týdny vynesl Nejvyšší soudní dvůr v Londýně významný rozsudek, týkající se největšího českého finančního skandálu, nekrytých garancí vydaných přede dvěma lety Bankou Bohemia. Soud zablokoval čtyři miliony dolarů uložených firmou Keetley v Citibank a dalšího milionu u londýnské pobočky Swizzera Italiana. Tato suma firmě zbyla z prodeje garancí Banky Bohemia americkému National Council of the Church of Christ (Národní rada Kristových církví). Proč je rozsudek tak významný? Proto, že se jím poprvé přiznává nárok na náhradu škody lidem, kteří si koupili falešné cenné papíry.

Precedens

Problém je v tom, že padělané směnky či garance bank na cestě ke kupci projdou rukama řady zprostředkovatelů. A pak je samozřejmě těžké určit, kdo prodával, nebo kupoval v dobré víře, a kdo věděl, že jde o podvod. Zásluhou Banky Bohemia se asi dostaneme do dějin finančnictví: rozsudek je precedentem, který naznačuje, že peníze se dají vymáhat i od zprostředkovatele pochybných bankovních kšeftů. Londýnský soud dospěl k závěru, že firma Keetley nakupovala nekryté garance od Banky Bohemia vědomě, a že obchod byl tudíž součástí podvodu spáchaného na Kristově církvi. Soud uznal i posudky znaleckých firem, že garance byly českou bankou vydány neoprávněně.V České republice policejní a justiční orgány tak rychlé nejsou: policie zde zatím ukončila jen vyšetřování devizového deliktu. Spočívá v tom, že Banka Bohemia vydala své garance bez souhlasu České národní banky. …

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3060

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte