Do 19. dubna bylo hlavní město Oklahomy významné jen vlastní nevýznamností. Předminulou středu, dvě minuty po deváté ráno, v dodávce před Federální budovou Alfreda Murryho vybuchla nálož o hmotnosti 1 800 kg a Oklahoma City se stalo místem dosud největšího teroristického útoku v dějinách Spojených států. Počet obětí už překročil stovku a je pravděpodobné, že po skončení záchranných prací se vyšplhá na dvojnásobek.

Zadržen za hodinu

V prvních hodinách po výbuchu převládala úzkost a nejistota. U vládních budov, na veřejných prostranstvích a ve významných nákupních střediscích se objevily policejní hlídky. První informace z Washingtonu a z místa činu odkazovaly na možné spojení na Blízký východ. Tento eufemismus pro islámský teror se později ukázal být slepou uličkou. Islámské organizace ve Spojených státech se důrazně ohradily proti ukvapeným závěrům o mužích a ženách jiné barvy pleti a jiného vyznání.Debata o rasismu vzala za své, když televize přinesla náčrty dvou podezřelých - prozatím nazvaných John Doe číslo 1 a 2. První z nich se brzy proměnil v sedmadvacetiletého Timothy Jamese McVeigha, který se neuvěřitelnou náhodou ocitl zadržen na policejní stanici v městečku Perry, jen devadesát kilometrů od Oklahoma City. Hodinu a dvacet minut po výbuchu zastavila McVeighův vůz policejní hlídka. Důvod? Nepřiměřená rychlost, chybějící poznávací značka a povinné pojištění. Hlídka navíc objevila protizákonně drženou zbraň nabitou zvláštními náboji, které…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte