Koncem března se na stránkách světového tisku znovu objevil Súdán. V zemi, kde od vyhlášení nezávislosti v roce 1956 zuří - s kratšími či delšími přestávkami - občanská válka, vyhlásila vláda i povstalci dvouměsíční příměří. To ještě samo o sobě nic neznamená. Přesto se můžeme podívat na Súdán podrobněji, jako na typický příklad státu, který k sobě přitahuje protichůdné iniciativy: Súdán se letos stal cílem kampaně Amnesty International proti porušování lidských práv a zároveň je od roku 1989 cílovou zemí humanitární operace „Linka života“, kterou řídí OSN.

Lidové milice v akci

Hlavní příčinou občanské války v Súdánu jsou náboženské a etnické rozpory mezi islámským severem a křesťanským a animistickým jihem. Když v roce 1973 udělil prezident Nimajrí jižním provinciím autonomii, boje utichly. Když však o deset let později zavedl šaríu, islámské právo, válka se opět rozhořela. Do čela povstalců se tehdy postavila Súdánská lidová osvobozenecká armáda. V listopadu 1988, za civilní vlády Sádika Mahdího, uzavřela vláda s rebely mírovou dohodu, jež obsahovala ustanovení o neplatnosti šaríi pro křesťanskou a animistickou část obyvatelstva. Příměří však netrvalo dlouho.Časně ráno 30. června 1989 obsadily vojenské jednotky vedené generálem Umarem Hasanem Ahmadem Bašírem chartúmské letiště, prezidentský palác a velitelství armády. Během několika hodin byli pozavíráni přední politici, zrušena ústava a vyhlášen výjimečný stav. Politické strany a odbory byly…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte