V polovině května by se na schůzce představitelů Všeobecné zdravotní pojišťovny s úředníky Ministerstva zdravotnictví měl začít řešit čím dál naléhavější problém: lehkost, s jakou zdejší doktoři předepisují velmi drahé léky. K tomu mají pomoci pravidla, která je při psaní receptů udrží při zemi. Zástupci pojišťovny by na květnové schůzce rádi prosadili sankce za jejich porušování.Dramaticky vyhlížející aktivita má přinejmenším jeden dobrý důvod: od roku 1992 se výdaje za léčiva zdvojnásobily a dnes představují plnou čtvrtinu ročních výdajů na zdravotnictví - 21 miliard korun. (Mimochodem - zhruba stejné peníze představuje například roční rozpočet Ministerstva vnitra nebo obrany.) Každý občan českých zemí - včetně nemluvňat - snědl vloni léky za téměř dva tisíce korun, což znamená, že jsme již v tomto směru v přepočtu na dolary předstihli například Švédsko, Dánsko a Norsko.

Kde je zakopán pes

I když léky stojí tuto společnost veliké peníze, veřejnost proti tomu neprotestuje. Je to pochopitelné - zmíněné vysoké částky samozřejmě neplatíme „na dřevo“. Přímo z vlastní kapsy vydávají občané za volně prodejné preparáty pouze o něco méně než šestinu peněz, které se kolem léků točí. Zbytek je hrazen ze zdravotního pojištění - a právě zde leží jádro problému. Lékaři samozřejmě bojují o pacienty a předepisují jim co nejlepší a nejdražší léky. Nemocní se nemají proč bránit, protože peníze za ně zaplatí pojišťovna. Drahý lék je ale výhodný i pro lékárníka:…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte